Superbohaterowie – rad i polon
2011 będzie rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i kobiet. Ale natłoku imprez, jaki towarzyszył rokowi chopinowskiemu, nie będzie.
Obchody roku noblistki oficjalnie rozpoczynają się 29 stycznia, ale ze świętowaniem trzeba się jeszcze wstrzymać. Większość instytucji odpowiedzialnych za jego przygotowanie pierwsze wydarzenia planuje na wiosnę.
Historia w opakowaniu
Słynna uczona urodziła się w Warszawie, w naszym mieście znajduje się też Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. W połowie stycznia rozpocznie się rearanżacja jego wnętrz. Odtworzone zostanie w nich pierwsze laboratorium Marii i jej męża Piotra.
Placówka zostanie wzbogacone m.in. w czytniki multimedialne, które mają ją unowocześnić, przy jednoczesnym zachowaniu XIX-wiecznego klimatu miejsca.
Także z zewnątrz muzeum ulegnie przeobrażeniu, odrapane ściany budynku zostaną... opakowane.
– Stworzymy instalacje przy pomocy techniki „paper graffiti” – mówi Aleksandra Łuczak z odpowiedzialnego za przedsięwzięcie Good Looking Studio.
– To nieinwazyjna metoda polegająca na oblepianiu ścian specjalnym, wcześniej pomalowanym papierem. Elementy instalacji będą korespondować z elewacją budynku.
Na graffiti znajdzie się wizerunek noblistki, a także personifikacje pierwiastków, które odkryła: radu i polonu. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy instalacja zostanie zamontowana. Good Looking Studio wraz z urzędem miasta i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie opracowują też ścieżkę „Śladami Marii po Warszawie”. W miejscach związanych z chemiczką znajdą się różne instalacje, wiele z nich ma być w formacie 3D.
Powstanie także kolekcja naklejek i gadżetów: magnesów, koszulek i pocztówek.
– Chcemy przekonać młode pokolenie, że Maria była ciekawą postacią – mówi Łuczak.
Muzeum w planach ma również organizację m.in. koncertów, wystawy ulicznej i konkursu wiedzy o chemii oraz dokonaniach Skłodowskiej-Curie.
Zrozumiałe molekuły
W obchodach roku nie zabraknie też dyskusji. W programie ma je m.in. Polska Akademia Nauk czy warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. – Mimo że spotkania mają dotyczyć molekuł, polimerów czy radiochemii, będą zrozumiałe dla każdego – zapewnia prezes warszawskiego PTCh. prof. Jan Cz. Dobrowolski.Więcej planów ma ogólnopolskie PTCh. W jego obszernym programie znalazły się m.in. spektakl „Promieniowanie” czy konferencja „Maria Skłodowska-Curie inspiracją pasji kolekcjonerskiej”. A Polska Akademia Nauk jest głównym pomysłodawcą powstania filmu „Sacrée Polonaise”, do którego scenariusz pisze Krzysztof Rogulski.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce połączyć obchody rocznicy przyznania Nagrody Nobla polskiej chemiczce z przypadającą w 2011 r. prezydencją Polski w UE.
– Najważniejszym wydarzeniem będzie zjazd stypendystów programu Skłodowskiej-Curie z całej Europy – mówi Bartosz Loba, rzecznik MNiSW. Resort położy również większy nacisk na rozwój nowego, powstałego w 2010 r. programu promującego młode badaczki.
W świętowanie jesienią włączy się też Centrum Nauki Kopernik. W planach są dwa wydarzenia. Pierwsze dotyczy opracowania programu lekcji realizowanych przez noblistkę w szkole, którą prowadziła. Drugie to Masa Krytyczna, czyli przejazd rowerzystów przez miasto. Będzie miał on uroczystą, specjalną oprawę.
Dodaj swoją opinię
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.